441 Hz – entuzjaści, pasjonaci, indywidualiści. 441 Hz to ceniony na całym świecie zespół, który choć nie stroni od wykonywania tradycyjnej muzyki chóralnej, pasjonuje się przede wszystkim odkrywaniem jej nowych możliwości. Grupa znana jest ze swojej otwartości na nietypowe, a wręcz pozornie niemożliwe wyzwania. Bywa nazywany „chórem nieuczesanym”, co idealnie odzwierciedla niepokorny charakter i niestereotypowość chóru. Jak mówi dyrygentka chóru Anna Wilczewska: „Im trudniej, tym lepiej”.

W 2006 roku Anna Wilczewska, wtedy jeszcze studentka dyrygentury na gdańskiej Akademii Muzycznej, skrzyknęła grupę utalentowanych przyjaciół, by wspólnie wykonać utwór ich kolegi. Wkrótce ta nieoficjalna grupa zamieniła się w Chór Kameralny 441 Hz pod kierownictwem Wilczewskiej, która od samego początku pełni w nim funkcję dyrygentki i dyrektorki artystycznej. Ania, dziś już doktor habilitowana oraz adiunkt na swojej Alma Mater, jest jedną z najwyżej cenionych dyrygentek młodego pokolenia. Jest wielokrotną stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, została także odznaczona między innymi medalem honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Chór pod jej kierunkiem chętnie sięga po różnego rodzaju projekty interdyscyplinarne, co na co dzień pokazują chociażby artystyczne kostiumy zaprojektowane i uszyte specjalnie na potrzeby zespołu przez młodą gdańską projektantkę Monikę Górską. Herce słyną ze swojej uniwersalności, potrafią ze znawstwem wykonywać muzykę Mozarta czy Moniuszki, ale odnajdują się także we współczesnych performensach, na przykład współtworząc ze Svenem Helbigiem elektroniczno-wizualny spektakl „I Eat The Sun And Drink The Rain” czy z meksykańską artystką Tanią Candiani jej wystawę „Język jako dźwięk”, w której chór improwizował, naśladując odgłosy morza i portu. Wśród dokonań grupy był także między innymi udział w spektaklu „Antyhona” Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku.

Zespół skupia się na odnajdowaniu nowych brzmień i technik wokalnych, eksplorując także techniki charakterystyczne dla różnych kręgów kulturowych – na jego ostatnim albumie „Song of the North” można usłyszeć między innymi skandynawski zaśpiew kulning czy inuickie joiki.
Dzięki doskonałym zdolnościom interpretacyjnym chóru i jego elastyczności wykonawczej współcześni kompozytorzy chętnie powierzają Hercom prawykonania swoich dzieł. Dotychczas byli to między innymi Karol Nepelski, Krzysztof Zimmerman, Marek Czerniewicz czy Zygmunt Krauze.
Klasy zespołu dowodzą też laury i nagrody zdobywane na licznych konkursach i festiwalach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, chociażby Grand Prix na XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat, Grand Prix III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie czy podwójne złoto zdobyte na festiwalu Slovakia Cantat 2016. W ostatnim czasie Herce zdobyły miano jednego z czterech najlepszych chórów na świecie podczas „chóralnego mundialu” – Llangollen International Musical Eisteddfod 2018.

Zespół 441 Hz aktywnie współtworzy życie kulturalne w Gdańsku. Jest organizatorem festiwalu Gdańska Wiosna Chóralna, dzięki któremu mieszkańcy miasta od lat mogą spotykać się z muzyką chóralną na najwyższym poziomie. Herce chętnie uczestniczą także w innych inicjatywach lokalnych twórców kultury, biorąc udział między innymi w festiwalach Nowe Fale i Musica Baltica czy cyklu Koncerty Dla Gdańszczan.

 

Wydawnictwa:

DVD „441 HZ” z materiałem z koncertu „Serioso-Giocoso” (2011)

CD „Modern Choral Masterpieces” (2014)

CD „Song of the North” (2017)


Chór obecnie występuje w składzie:


Soprany:

Agnieszka Długołęcka

Alicja Giętkowska-Liguz

Justyna Gliwa

Sylwia Holeksa-Wilkowska

Dominika Janik

Justyna Jokiel

Julia Karlsson

Karolina Kochańska

Maria Matusiak

Aleksandra Richert

Joanna Sołowiej

Martyna Smoczyńska

Joanna Tadrzak

Maja Zalesińska

Magdalena Zawadzka


Alty:

Anna Basiaga

Aleksandra Dunst

Karolina Grygo

Anna Humenna

Jolanta Karge-Kus

Karolina Kilian

Martyna Olszewska

Maja Pałys

Patrycja Pośpiech

Natalia Potrykus

Sabrina Stachel

Anna Wobalis


Tenory:

Marcin Bocheński

Piotr Grygo

Zbigniew Kadłubowski

Mariusz Kowalski

Aleksander Kujawa

Artur Szczeparski

Bartosz Śpiewak

Sebastian Wilczewski


Basy:

Paweł Bagiński

Filip Cieszyński

Kacper Karczyński

Mateusz Kempa

Kuba Milszewski

Paweł Nodzak

Adam Sołowiej

Bartosz Stachera

Marcin Szatkowski

Andrzej Zmeczerowski

fot. Sandra Żyłka
fot. Sandra Żyłka
Herce Non classé