O zespole

441 Hz – entuzjaści, pasjonaci, indywidualiści. 441 Hz to ceniony na całym świecie zespół, który choć nie stroni od wykonywania tradycyjnej muzyki chóralnej, pasjonuje się przede wszystkim odkrywaniem jej nowych możliwości. Grupa znana jest ze swojej otwartości na nietypowe, a wręcz pozornie niemożliwe wyzwania. Bywa nazywany „chórem nieuczesanym”, co idealnie odzwierciedla niepokorny charakter i niestereotypowość chóru. Jak mówi dyrygentka chóru Anna Wilczewska: „Im trudniej, tym lepiej”.

W 2006 roku Anna Wilczewska, wtedy jeszcze studentka dyrygentury chóralnej na gdańskiej Akademii Muzycznej, skrzyknęła grupę utalentowanych przyjaciół, by wspólnie wykonać utwór ich kolegi. Wkrótce ta nieoficjalna grupa zamieniła się w Chór Kameralny 441 Hz pod kierownictwem Wilczewskiej, która od samego początku pełni w nim funkcję dyrygentki i dyrektorki artystycznej. Ania, dziś już doktor habilitowana oraz adiunkt na swojej Alma Mater, jest jedną z najwyżej cenionych dyrygentek młodego pokolenia. Więcej o Ani znaleźć można tu.

Chór pod jej kierunkiem chętnie sięga po różnego rodzaju projekty interdyscyplinarne, co na co dzień pokazują chociażby artystyczne kostiumy zaprojektowane i uszyte specjalnie na potrzeby zespołu przez młodą gdańską projektantkę Monikę Górską. Herce słyną ze swojej uniwersalności, potrafią ze znawstwem wykonywać muzykę Mozarta czy Moniuszki, ale odnajdują się także we współczesnych performensach, na przykład współtworząc ze Svenem Helbigiem elektroniczno-wizualny spektakl I Eat The Sun And Drink The Rain czy z meksykańską artystką Tanią Candiani jej wystawę Język jako dźwięk, w której chór improwizował, naśladując odgłosy morza i portu. Wśród dokonań grupy był także między innymi udział w spektaklu Antyhona Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku. W 2019 roku zespół połączył siły i głosy z Bobbym McFerrinem, by wspólnie wykonać tzw. Circlesongs, czyli utwory tworzone i modyfikowane na żywo, przed publicznością.

Zespół skupia się na odnajdowaniu nowych brzmień i technik wokalnych, eksplorując także techniki charakterystyczne dla różnych kręgów kulturowych – na jego ostatnim albumie Song of the North można usłyszeć między innymi skandynawski zaśpiew kulning czy inuickie joiki.
Dzięki doskonałym zdolnościom interpretacyjnym chóru i jego elastyczności wykonawczej współcześni kompozytorzy chętnie powierzają Hercom prawykonania swoich dzieł. Dotychczas byli to między innymi Leszek Możdżer, Karol Nepelski, Krzysztof Zimmerman, Marek Czerniewicz, Krzysztof Olczak czy Zygmunt Krauze.
Klasy zespołu dowodzą też laury i nagrody zdobywane na licznych konkursach i festiwalach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, chociażby Grand Prix na XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie, Grand Prix na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie czy podwójne złoto zdobyte na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat 2016 w Bratysławie. W ostatnim czasie Herce zdobyły miano jednego z czterech najlepszych chórów na świecie podczas „chóralnego mundialu” – Llangollen International Musical Eisteddfod 2018. Jesienią 2019 roku grupa zaprezentowała się na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Europie Tolosako Abesbatza Lehiaketa, wykonując przy tym serię koncertów w Hiszpanii.

Zespół 441 Hz aktywnie współtworzy życie kulturalne w Gdańsku. Jest organizatorem festiwalu Gdańska Wiosna Chóralna, dzięki któremu mieszkańcy miasta od lat mogą spotykać się z muzyką chóralną na najwyższym poziomie. Herce chętnie uczestniczą także w innych inicjatywach lokalnych twórców kultury, biorąc udział między innymi w Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowe Fale i Festiwalu Musicalia Baltica czy cyklu Koncerty dla Gdańszczan.

Zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwami chóru.

W sezonie artystycznym 2021/2022 Chór 441 Hz występuje w składzie:

Soprany:

Alicja Giętkowska-Liguz

Sylwia Holeksa-Wilkowska

Joanna Jakubowska

Justyna Jokiel

Julia Krause

Magdalena Ledóchowska

Sara Leszczyńska

Jing Luo

Adrianna Liniewska

Aleksandra Mazur

Aleksandra Richert

Alicja Serowik

Joanna Sołowiej

Martyna Sudak


Alty:

Anna Baranowska

Anna Basiaga

Dominika Janik

Jolanta Karge-Kus

Karolina Kilian

Martyna Olszewska

Maja Pałys

Natalia Potrykus

Anna Wobalis

Inesa Zholomko


Tenory:

Piotr Grygo

Zbigniew Kadłubowski

Aleksander Kujawa

Franciszek Rusek

Artur Szczeparski


Basy:

Jan Dzierżanowski

Davit Kimadze

Adam Sołowiej

Bartosz Stachera

Marcin Szatkowski

Albert Woelke

Daniel Zholomko

Andrzej Zmeczerowski